RS2023_SAZ-Zdravé regióny
Zdravé regióny, Štátna príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR

Laureát Roma Spirit

Ročník
2023
Kategória
Spoločnosť a zamestnávateľ
Kraj
Bratislavský
Mesto pôsobenia
Bratislava
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Zamestnávanie

Nominácia za príkladné zamestnávanie Rómov a ich následnú podporu pri dosahovaní kvalifikačných požiadaviek a zvyšovanie zamestnanosti priamo v komunitách. Významný je aktívny prístup ku zlepšovaniu zdravia obyvateľov segregovaných komunít.


Projekt Zdravé komunity a jeho dôležitosť v marginalizovaných rómskych komunitách

Ocenenie Roma Spirit je výsledkom dlhodobej práce viac ako 300 zamestnancov v teréne, ktorí neúnavne a systematicky pracujú na zlepšení podmienok obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít. Ich úsilie v oblasti zdravia a sociálnej inklúzie má významný dopad na životy týchto ľudí.

Zdravé regióny je štátna príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá realizuje národný projekt Zdravé komunity v 264 obciach a mestách na Slovensku. Hlavným cieľom organizácie je zlepšiť podmienky pre zdravie v marginalizovaných rómskych komunitách. Tento projekt sa zameriava na dočasné vyrovnávacie opatrenia v oblasti zdravia, ktoré pomáhajú znižovať rozdiely v zdraví medzi rôznymi skupinami obyvateľstva. Súčasťou aktivít je aj zlepšovanie prístupu k zdravotným službám a informáciám, znižovanie bariér v prístupe k týmto službám a zvýšenie zdravotnej gramotnosti obyvateľov.

Aktivity organizácie výrazne ovplyvňujú prístupnosť a kvalitu poskytovaných zdravotných služieb pre ľudí žijúcich v obydliach s nízkym štandardom a tých, ktorí čelí extrémnej miere sociálneho vylúčenia a chudoby.

 

Zamestnávanie ľudí z marginalizovaných komunít

Väčšina zamestnancov Zdravých regiónov pôsobí priamo v teréne, konkrétne vo vylúčených rómskych osídleniach. Až 93 % zamestnancov pochádza z marginalizovaného prostredia, čo zaručuje, že aktivity organizácie sú nielen adresné, ale aj účinné, pretože zamestnanci dôverujú svojej komunite. Tieto aktivity sú zároveň maximálne participatívne, čo znamená, že samotní obyvatelia majú možnosť aktívne sa podieľať na riešení svojich problémov.

Unikátnym aspektom projektu je, že ľudia bez formálneho vzdelania dostali šancu zamestnania, čím sa projekt stáva inkluzívnym aj pre tých, ktorí by inak mali ťažkosti pri hľadaní pracovného uplatnenia. Tento nedostatok vzdelania je však kompenzovaný ich prirodzeným rešpektom a dôverou v komunite. Predtým, než začnú vykonávať svoju prácu ako asistenti podpory zdravia v rómskych komunitách, absolvujú vzdelávacie programy na mieru, ktoré im pomáhajú získať potrebné zručnosti.

 

Významné výsledky a dlhodobá angažovanosť

Počas šiestich rokov (2016-2023) asistenti podpory zdravia zrealizovali vyše 2 635 000 osvetových aktivít a 1 984 000 terénnych aktivít, ktoré zahŕňali prácu s jednotlivcami, rodinami, žiakmi a návštevníkmi komunitných centier. Tento masívny rozsah aktivít má zásadný význam pre zlepšovanie zdravotného stavu obyvateľov.

 

História projektu a jeho rozvoj

Myšlienka na vznik projektu Zdravé komunity sa zrodila v roku 2003, kedy ho spustila Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu. Projekt sa od začiatku sústredil na podporu ľudí z MRK a na zapojenie ich priamo do realizácie aktivít bez predsudkov. V roku 2014 začal štát prostredníctvom neziskovej organizácie Zdravé komunity financovať projekt a aktívne sa podieľať na jeho realizácii. Od 2017 sa projekt plne rozvíja a realizuje pod hlavičkou štátnej príspevkovej organizácie Zdravé regióny, ktorá zaručuje jeho dlhodobú stabilitu a efektivitu.

Viktória Brezanská, hlavná manažérka pre komunikáciu, pri preberaní ocenenia Roma Spirit 2023 v kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ
Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.