
Finalista Roma Spirit
Pracovné zameranie
Nominácia za debutový album Manuša, ktorý prináša hĺbku a krásu rómskej kultúry. Za originálne spracovanie rómskych piesní do súčasnej podoby so žánrovým presahom k starým ľudovým piesňam.
Manuša je debutový album Júlie Kozákovej a jej kapely, ktorú tvoria Viliam Didiáš, Ľubomír Gašpar, Vojtech Botoš, Ján Riga a Zsolt Varady. Album, ktorý obsahuje tradičné rómske piesne, získal ocenenie Radio Head Award a bol najlepšie hodnoteným albumom roku 2022 v medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe.
Júlia Kozáková hovorí, že album Manuša vyvolal u mnohých Rómov pocit hrdosti a pomohol im viac sa ztotožniť s vlastnou kultúrnou identitou a dedictvom. Cesta k tomuto albumu však nebola krátka. Júlia spomína, že začiatky s rómskou hudbou sa datujú do obdobia, keď mala 13 rokov a začala spolupracovať s Idou Kelarovou a jej rómskym zborom Čhavorenge, kde sa stala jedinou nerómskou speváčkou. Toto bol projekt, ktorý pre ňu znamenal veľký krok vpred a priniesol jej hlbokú lásku a úctu k rómskej hudbe.
V rámci svojej práce s rómskou mládežou založila Júlia projekt, ktorý prepojil rómsku mládež z osady v Plaveckom Štvrtku a mládež z Bratislavy. Spolu vytvorili autorskú inscenáciu Kriminálka Štvrtecký Plátek, ktorá mala premiéru v roku 2018. V tom istom období tiež založila kapelu O Gadže Bašaven a neskôr vznikol projekt Aven Jekhetane (Poďme Spolu), ktorý prináša koncerty a workshopy zamerané na rómsku kultúru a kritické myslenie pre žiakov ZŠ a SŠ. Projekt mal tri ročníky a navštívil 15 škôl na Slovensku.
Júlia Kozáková pokračovala vo svojom vzdelávaní v oblasti hudby a sociálnej antropológie na SOAS University of London, kde sa stretla s rôznymi kultúrami, no rómska kultúra tam chýbala. Jej cieľom bolo priniesť rómsku hudbu do tejto medzinárodnej komunity, čo sa jej aj podarilo. Vďaka pandémii sa konal koncert online, ktorý vyvolal veľký ohlas, najmä zo strany rómskej komunity, čo bol pre Júliu a kapelu veľký povzbudzujúci faktor.
Album Manuša sa stretol s úspechom nielen u rómskeho, ale aj u širokého nerómskeho publika, čo Júlia považuje za dôležité. Hudba, podľa nej, spája ľudí a môže prispieť k otvorenejšiemu mysleniu a tolerantnejšiemu súžitiu medzi rôznymi komunitami. Hudba je podľa Júlie nástrojom, ktorý pomáha nájsť prieniky medzi rôznymi kultúrami, kde slová nie vždy stačia.
Projekt Manuša je teda nielen hudobným úspechom, ale aj významným krokom k zvýšeniu povedomia o rómskej kultúre a jej prínose pre spoločnosť.
„Hudba, ktorú robíme, funguje a pôsobí univerzálne, teda úspech má aj u širokého nerómskeho publika doma aj v zahraničí. Práve to je niečo, čo môže prispievať k otvorenejšiemu mysleniu voči inakosti a tolerantnejšiemu súžitiu. Hudba je skvelý nástroj na to, ako hľadať prieniky, ktoré nás spájajú a ako sa spájať vo veciach, pri ktorých nestačia slová.“