Vo štvrtok 13. marca 2025 privítala spoločnosť TAURIS, a.s. v Rimavskej Sobote viac ako 30 účastníkov ďalšieho podujatia v rámci Roma Spirit Akadémie, iniciatívy, ktorá prepája odborníkov, samosprávy a inštitúcie s cieľom podporiť inklúziu, spoluprácu a rovnosť príležitostí v spoločnosti.
Spoločnosť TAURIS, jeden z finalistov ocenenia Roma Spirit 2023 v kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ, predstavila účastníkom svoje dlhodobé úsilie v oblasti zamestnávania ľudí z marginalizovaných skupín, najmä nízkokvalifikovaných a rómskych uchádzačov. Návštevníci – medzi nimi starostovia, zástupcovia neziskových organizácií, úradov práce aj podnikateľského sektora – mali možnosť zúčastniť sa na exkurzii priamo vo výrobe a diskutovať o konkrétnych prístupoch, ktoré firma uplatňuje.
Zamestnanosť ako cesta k dôstojnému životu
V spoločnosti TAURIS sa dnes k rómskej menšine hlási viac než 285 zamestnancov. Ich integračný model je postavený na pilieroch ako mentoring, duálne vzdelávanie, spolupráca so strednými školami, individuálny prístup či dôraz na etický kódex. Podľa vedenia spoločnosti je dôvera a ľudský prístup kľúčom k dlhodobej stabilite a lojálnosti zamestnancov.
„Keď dáte šancu, tisíckrát sa vám to vráti. Každý z nás chce slušne žiť,“ zdôraznil Ivan Treľo, riaditeľ ľudských zdrojov spoločnosti TAURIS, a.s.
Spoločnosť zároveň aktívne hľadá riešenia aj na individuálnej úrovni – napríklad v prípade dopravy do práce v spolupráci s obcami – aby odstránila bariéry a umožnila ľuďom udržať si zamestnanie.
Firemná kultúra, ktorá mení životy
TAURIS sa neprofiluje len ako zamestnávateľ – dlhodobo sa angažuje aj v charitatívnych a komunitných aktivitách. Podporuje mladých športovcov, výtvarníkov a školy z chudobných regiónov, každoročne rozdáva Mikulášske balíčky viac ako 1000 deťom, organizuje pietne spomienky na obete rómskeho holokaustu a spolupracuje na umeleckých projektoch, ktoré prepájajú vedenie firmy s rómskymi zamestnancami.
„Za úspechom stojí človek – s odhodlaním, empatiou a víziou. TAURIS je príkladom toho, že firemný rast môže ísť ruka v ruke s inklúziou a rešpektom,” uviedla Magdaléna Rothová, riaditeľka ACEC.
Pozvanie prijal aj Andrew Wells, zástupca vedúceho misie Britského veľvyslanectva na Slovensku.
„Mám naozaj radosť, že som tu. Vidieť, ako nízkokvalifikované komunity začleňujú, a poskytujú mentoring s ľudskosťou a veľkým srdcom. Najlepšie na tom je, že oni to len nehovoria, oni to naozaj robia,” povedal.
Stretnutie sa nieslo v duchu zdieľania dobrej praxe a prepájania ľudí, ktorým záleží na rovnosti príležitostí. Účastníci si odniesli inšpiráciu, praktické skúsenosti aj presvedčenie, že zodpovedné podnikanie má zásadný vplyv na rozvoj regiónov. Stretnutie bolo súčasťou Roma Spirit Akadémie, série inšpiratívnych podujatí, ktoré prepájajú odborníkov a vytvárajú priestor pre vzdelávanie, spoluprácu a budovanie inkluzívnej spoločnosti naprieč Slovenskom.