Finalista Roma Spirit, Laureát Roma Spirit, porotca Roma Spirit
novinár a bloger
„Rozhodol som sa prijať členstvo v porote Roma Spirit 2020, pretože tento projekt, ako jeden z mála, dáva priestor pre samotných Rómov, ktorí niečo dokázali a svojim životom búrajú predsudky v spoločnosti. Bez Roma Spirit by sa o nich široká verejnosť asi nikdy nedozvedela.“
Branislav Oláh je novinár, bloger, spisovateľ, občiansky aktivista a laureát ocenenia Roma Spirit 2017 v kategórii Médiá. Narodil sa v Detve, od roku 2000 začal písať do mesačníka Romano nevo lil/Rómsky nový list, v roku 2005 bol nominovaný na novinársku cenu Karola Ježíka, ktorú každoročne organizuje Open society foundation, v roku 2012, 2015 a 2017 bol nominovaný na cenu Roma Spirit v kategórii médiá v roku 2017 túto cenu vyhral. Od roku 2006 pracuje aj ako terénny sociálny pracovník (streetworker) v Detve. Vo svojej novinárskej tvorbe sa venuje hlavne komentárom a rozhovorom, ako spisovateľ vo svojich dielach spracúva hlavne tému rómskeho holokaustu, ale aj dávnej histórie Rómov. V roku 2017 občianske združenie In Minorita vydalo jeho novelu Zápisky o smrti a živote v ktorej napísal o príbehu jeho rodiny a o tom, ako sa ich dotkol rómsky holokaust.
Nominácia za 17-ročnú novinársku, spisovateľskú aj blogerskú tvorbu, v ktorej prostredníctvom objektívnych a vyvážených informácií nekompromisne bojuje proti rasizmu, neznášanlivosti a xenofóbii.
Najdlhšie píšuci rómsky novinár na Slovensku Branislav Oláh pôsobí v Detve, v prostredí, ktoré Rómom príliš nepraje. Virtuálny, ale aj reálny hon na Rómov ho zraňuje, no napriek tomu nezanevrel a vytrvalo sa snaží o pozdvihnutie rómskej menšiny. Prihovára sa ľuďom s pokorou a otvoreným srdcom i mysľou. Od roku 2000 pravidelne píše do „Romano nevo lil – Rómsky nový list“, kde sa venuje komentárom, reportážam a rozhovorom so zaujímavými ľuďmi. Prináša rozhovory s Rómami, ktorí žijú v zahraničí, aby priblížil ich život aj v iných krajinách. Prináša rozhovory s úspešnými Rómami zo Slovenska, ktorí svojím príkladom dokážu najlepšie bojovať s predsudkami a stereotypmi.
Spolupracuje s In Minorita o.z. na projekte „Ma bisteren“, ktorý sa venuje mapovaniu a pripomínaniu témy rómskeho holokaustu. V marci 2017 mu vyšla kniha „Zápisky o smrti a živote“, v ktorej beletrizovanou podobou hovorí o rómskom holokauste, ktorý sa dotkol aj jeho rodiny. Od roku 2010 sa venuje blogerskej činnosti, pričom jeho blogy patria medzi najčítanejšie a najkomentovanejšie. V roku 2014 pôsobil ako redaktor v internetovej TV Gypsy Television. Americký fotograf Chad Evans Wyatt si ho vybral do projektu „Roma Uprising“ a spolupracoval aj na kampani bojujúcej proti rasovej nenávisti na internete „Aby Slovensko nezhnedlo“. V roku 2005 bol spolunominovaný na novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti. V roku 2012 a 2015 bol opakovane nominovaný na ocenenie Roma Spirit v kategórii Médiá.