RS2023_KUL-Múzeum holokaustu v Seredi
Múzeum holokaustu v Seredi

Finalista Roma Spirit

Ročník
2023
Kategória
Kultúra
Kraj
Trnavský
Mesto pôsobenia
Sereď
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Vzdelávanie

Nominácia za výstavu Prenasledovanie Rómov v období slovenského štátu a rovnomennú publikáciu, či ďalšie edukatívne aktivity pre žiakov a širokú verejnosť, ktoré autenticky približujú zločiny namierené proti Rómom a pomáhajú budovať vnímavejšiu spoločnosť.


Múzeum holokaustu v Seredi, založené v roku 2016, zohráva kľúčovú úlohu v presadzovaní pamäti o prenasledovaní Rómov počas holokaustu. Od svojho vzniku pripravuje rôzne výstavy, koncerty a pamätné dni, ktorými si pripomína obete genocídy Rómov a prispieva k verejnému povedomiu o týchto tragických udalostiach. Múzeum spolupracuje s inštitúciami ako Dokumentačné centrum Sintov a Rómov v Heidelbergu či Múzeum rómskej kultúry v Brne, čím zabezpečuje širokú platformu pre zdieľanie histórie a kultúry rómskych obetí.

Hlavným cieľom múzea je nielen uchovávať pamiatku na obete, ale aj vzdelávať verejnosť, najmä mladých ľudí, o tolerancii, ľudských právach a historických dôsledkoch prenasledovania Rómov. Medzi významné aktivity patrí putovná výstava o prenasledovaní Rómov počas slovenského štátu, ktorá cestuje po celom Slovensku, a vydávanie publikácií zameraných na túto tému, ktoré sa dostávajú aj do rúk študentov.

Vedúci múzea, Martin Korčok, zohral kľúčovú úlohu pri prijatí definície anticiganizmu/protirómskej diskriminácie v rámci Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (IHRA). Táto definícia bola následne prijatá aj Národnou radou Slovenskej republiky, čo prispelo k vytvoreniu právneho rámca na stíhanie protirómskej diskriminácie.

Múzeum každoročne organizuje spomienkové akcie, ako sú výstavy a koncerty, pri príležitosti pamätného dňa obetí genocídy Rómov, čím významne prispieva k šíreniu povedomia o nacistických zločinoch a ich obetiach. V roku 2021 múzeum otvorilo výstavu Prenasledovanie Rómov v období slovenského štátu a vydalo publikáciu o genocíde Rómov, ktorá je prvým podrobným dokumentom na túto tému zameraným na slovenský štát.

Vzdelávacia činnosť múzea sa zameriava na boj proti rasizmu, antisemitizmu a xenofóbii. Ročne navštívia múzeum tisíce žiakov a študentov zo všetkých kútov Slovenska, ktorí sa dozvedajú o historických udalostiach a zároveň absolvujú prehliadku bývalého pracovného a koncentračného tábora pre Židov v Seredi.

Martin Korčok, vedúci múzea, vyjadril, že práca s mladou generáciou je motiváciou múzea a cestou, ako budovať zdravú, demokratickú spoločnosť, ktorá sa zakladá na rovnosti a úcte k ľudským právam. Múzeum holokaustu v Seredi sa teda nielen stará o uchovávanie pamiatky na obete, ale aj o budúcnosť, kde každý jednotlivec môže prispieť k zlepšeniu spoločnosti.

Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?