Finalista Roma Spirit
Nominácia za celoživotný prínos v múzejníctve a etnografii, osobitne za dokumentáciu kultúry Rómov na Gemeri. Jej publikačná činnosť a úsilie o zachovanie kultúrneho dedičstva majú neoceniteľnú hodnotu pre budúce generácie.
PhDr. Oľga Bodorová zasvätila svoj život zachovávaniu kultúrneho dedičstva Gemersko-malohontského regiónu, kde sa s odbornou precíznosťou venuje dokumentácii kultúr, predovšetkým rómskej, maďarskej, slovenskej a židovskej komunity. Po vyštudovaní etnológie a folkloristiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave nastúpila v roku 1975 do Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde strávila 47 rokov, z toho 23 ako riaditeľka.
Pod jej vedením múzeum zhromaždilo cenné zbierky dokumentujúce tradičný spôsob života v regióne. Práve Bodorová od roku 1996 viedla múzeum k špecializácii na dokumentáciu rómskej kultúry. Získala pre múzeum viac než 700 zbierkových predmetov z rómskeho prostredia a fotoarchív s viac ako 5 000 fotografiami. Medzi jej najvýznamnejšie projekty patrí výstava „Ľudová architektúra a spôsob bývania Rómov v Gemeri-Malohonte,“ ktorú vystavovali nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Chorvátsku. Organizovala tiež trinásť ročníkov súťaže „Romano dživipen“ pre rómske a nerómske deti, čím podporila umeleckú tvorbu mladej generácie a jej záujem o vlastné kultúrne korene.
Rovnako je autorkou mnohých odborných príspevkov a publikácií ako „Rómska kultúra v Gemeri-Malohonte“ či „Hrnčiarstvo v Šiveticiach,“ ktorými obohatila odborné múzejníctvo nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Za svoj prínos získala viacero ocenení vrátane Ceny Andreja Kmeťa a Ceny mesta Rimavská Sobota.
PhDr. Oľga Bodorová je uznávanou osobnosťou, ktorá svojou vytrvalosťou a odbornými znalosťami prispela k tomu, aby bola kultúra menšín vnímaná ako neoddeliteľná súčasť nášho kultúrneho dedičstva, čím vytvorila hodnotné mosty medzi majoritou a minoritou.
„Počas 47-ročného pôsobenia v múzejnej a kultúrnej sfére som získala mnoho skúseností a znalostí, ktoré som odovzdávala nielen svojim kolegom, ale aj návštevníkom múzea, bádateľom v jeho zbierkových fondoch. Vôbec prvýkrát v histórii múzea sa približne od roku 1985 na výstavách zúčastňujú aj Rómovia a to predovšetkým na výstavách, ktoré prezentujú ich vlastnú kultúru. Tento prelom si nesmierne cením a verím, že tento trend bude mať stúpajúcu tendenciu. Rôznorodosť kultúr si treba uchovať i napriek silnej globalizácii našej spoločnosti.“
- Oľga Bodorová